Studenti z celého světa se přijeli do Olomouce učit češtinu. Nejtěžší jsou vidy, myslí si Němka Inge

Letní škola slovanských studií Univerzity Palackého v Olomouci patří k nejstarším letním školám v Česku. Každoročně se na ni sjíždí zhruba stovka milovníků češtiny ze všech koutů světa. Letos poprvé je mezi nimi i mladá Němka Inga. Přesto hned nastoupila do třídy mezi nejpokročilejší studenty.

„Teď si trochu odpočineme od gramatiky a dáme si něco hovorového,“ láká po přestávce zpět do třídy desítku studentů lektorka Božena Bednaříková.

Mezi většinou mladými dívkami listuje učebnicí češtiny pro cizince také německá studentka Inga. V Lipsku studuje francouzštinu a angličtinu. Už ji čeká jiné diplomka, a tak si zajela do Olomouce na letní školu. „S češtinou jsem začala tak, že jsem pracovala v Liberci jako asistentka němčiny v nějaké škole,“ vysvětluje.

Její první liberecká zkušenost s češtinou byla v roce 2010. Učila se zatím jen nárazově a intuitivně, teď chtěla svému snažení dát nějaký řád. „Například gramatika je těžká,“ myslí si Inga.

Podle lektorky Boženy Bednaříkové jí nejvíc dělají problém slovesné vidy. „Až přijdeš domů z lekce, co uděláš jako první?“ ptá se a Inga rychle odpovídá: „Přečtu si nějakou knihu.“

„Ten slovesný vid teď byl naprosto v pořádku,“ chválí studentku Bednaříková. „Inga má opravdu velký cit pro jazyk. Možná pomáhá i to, že má ten trénink v jiných jazycích,“ dodává.

Hermelín, svíčková i tvarůžky

Ze samé radosti Inga přidala i oblíbené české rčení: „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“ A já jsem jí na oplátku vyzkoušela z jazykolamu, i když mě lektorka upozornila, že s jazykolamy mají v jiném kurzu. „To možná dělají v kurzu korektivní výslovnosti,“ komentuje Božena Bednaříková. Přesto mladá studentka obstojně zopakuje „strč prst skrz krk“.

A co ji na Olomouci zatím nejvíc uchvátilo? „Tady v Olomouci je takový klid, to je nádhera,“ říká Inga. Už má i své oblíbené české jídlo: „Nakládaný hermelín a svíčkovou.“

Na typickou hanáckou specialitu, tvarůžky, se se spolužáky z letní školy slovanských studií teprve chystá. V plánu má navštívit tvarůžkovou cukrárnu a také, jak jinak v tropickém létě, ochutnat tvarůžkovou zmrzlinu.

autor: bam
Spustit audio