Studenti zubního lékařství z Univerzity Palackého si budou své dovednosti nově zkoušet na modelu chrupu z 3D tiskárny

28. listopad 2018

Modely zubů, se kterými by se mělo lépe pracovat budoucím stomatologům, bude pro olomouckou Lékařskou fakultu vyrábět největší 3D tiskárna na Moravě. Patří Vědeckotechnickému centru Univerzity Palackého. Podle vedení fakulty se jedná o jediný projekt svého druhu v Česku.

„Teď je potřeba zjistit, jakým způsobem to na vás bude působit, jestli to bude mít pozitivní, nebo negativní dopad,“ ukazuje lékař a vyučující Ľuboš Harvan studentce stomatologie Martině Krausové novou sadu modelu chrupu z 3D tiskárny.

Studentka stomatologie Martina Krausová si zkouší vrtání zubů na cvičné figuríně

„Určitě bude lepší, že víme, kdy jsme v dentinu, kdy ve sklovině, uvidíme, jak hluboko vrtáme a podobně,“ pochvaluje si studentka a současně se hned ptá po ceně. Sadu si totiž studenti pravidelně kupují sami. S odpovědí je spokojená. Zaplatit by za ni měla zhruba o 20 procent méně než dosud.

Manažer Vědeckotechnického centra Univerzity Palackého Filip Auinger potvrzuje, že vyrobit model nebylo jednoduché. „Bylo to velice složité, protože jsme nejdříve museli pochopit, jak jsou vlastně zuby stavěny, že mají tři vrstvy, které jsou rozdílné a které je třeba zobrazit na tom modelu, a to tak, aby věrně napodobovaly to, s čím se studenti budou setkávat později, až budou své postupy zkoušet na nás pacientech,“ uvedl Auinger.

Předcházející modely nebyly podle Harvana pro studenty tak názorné. „Jsou jenom monolitické a jednobarevné, takže ten přístup do toho zubu je takový komplikovanější a ta prostorová orientace je pro studenta náročnější,“ vysvětluje.

Od modelu zubů po funkční chlopeň

Podle něj prožívá 3D tisk ve zdravotnickém světě velký boom. A nejedná se jen o zubařinu. „Většinou v chirurgické části zubního lékařství se to používá jako šablona na zavádění implantátů, kde prostřednictvím 3D rentgenu a zobrazovacího softwaru se dokáže nasimulovat přesná cesta, kudy se má chirurg pohybovat. V neurochirurgii jsou to náhrady po úrazech, aby tvar lebky neměl defekt. Vím, že momentálně byla z biokompatibilního materiálu vytvořena 3D tiskem i srdeční chlopeň,“ vyjmenovává lékař.

Budoucí dentisti z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci budou mít k praktické výuce jako první v Česku modely chrupu vyrobené 3D tiskárnou od příštího semestru.

autor: bam
Spustit audio