Studentská právní poradna v Olomouci pomáhá klientům bezplatně

17. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy JUDr. Lucia Madleňáková
0:00
/
0:00

Klienty mají budoucí právníci různorodé. Všichni ale musejí splňovat jednu důležitou podmínku – nemají prostředky na placenou právní radu. „Poradna je bezplatná, čímž má omezenou kapacitu,“ říká JUDr. Lucia Madleňáková.

Nejčastěji ve Studentské právní poradně Právnické fakulty UP Olomouc řeší rozvody, péči o děti, výživné, společné jmění manželů, dědické záležitosti, sousedské vztahy, dluhy, exekuce nebo problémy z oblasti stavebního práva.

„Není možné pomoct lidem, kteří mají lhůtu pro provedení úkonu kratší než 15 dnů. Studentům totiž trvá déle, než nastudují vše potřebné k případu,“ doplňuje JUDr. Madleňáková. Nikdy taky nezastupují své klienty u soudu nebo u úřadů.

Studentů je v poradně okolo 50, vyučujících, kteří na ně dohlížejí, asi 15. „Studenti pracují vždy ve dvojicích. Průměrně během semestru poradí v 5 případech, což celkově znamená 200 případů. A to je, myslím si, pěkné číslo,“ pochvaluje si vedoucí Centra pro klinické vzdělávání olomoucké Právnické fakulty Lucia Madleňáková.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.