Svatá vinice, roháček, zarážání hory a Moravští Charváti – to je Mikulov, Pálava a Pálavské vinobraní!
Víte, co je zarážání hory, kde leží Svatá vinice, co je to roháček a kdo jsou Moravští Charváti? Pokud to chcete zjistit, měli byste se vypravit do Mikulova na Pálavské vinobraní.
Mikulov je centrem Pálavy a vyniká nejen malebnou krajinou připomínající Toskánsko, ale také vínem, jehož chuť se liší na základě rozdílného podloží. A s vínem a vinařstvím souvisí jak většina starodávných obřadů a rituálů, tak písní, které lze v Mikulově slyšet nejen na vinobraní.
V Mikulově stále existují i vinaři, kteří se o révu starají stejně jako naši dávní předkové: zcela přírodně, bez chemie a s láskou. Například Petr Marcinčák využívá jak zkušeností svých otců a dědů, tak principů biodynamiky.
A přímo v Mikulově se lze setkat i s prapotomky Moravských Charvátů, kteří se na jižní Moravě usadili už v 16. století. Jejich lidové zvykosloví a písně udržuje v Mikulově soubor Pálava, který udržuje archaické vinařské zvyky, jako je tzv. zarážání hory.
V Mikulově s folklórním souborem Pálava a vinařem Petrem Marcinčákem za zvuků souboru Pálava, Gajdošské muziky souboru Pálava a souboru Břeclavan natáčela Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.