Svatomartinská jízda v Bánově

7. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Svatý Martin - voják, který se stal biskupem, patron kněžích a všech mužů ve zbrani, ale také veteránů, kteří válkou či bitvami prošli. Legenda o jeho vstřícnosti vůči žebrákovi, kterému věnoval polovinu svého pláště, z něj učinila symbol empatie a nesobectví. Pro naše předky byl ale tento muž a jeho den důležitou částí hospodářského roku, na sv. Martina končívala čeledi služba a uzavíraly se smlouvy na další rok.

Martin je jedním z nejoblíbenějších světců, ne náhodou je mu zasvěceno víc než čtyři a půl tisíce kostelů a kaplí po celém světě. Jeden z "jeho" kostelů stojí i v Bánově na jihovýchodním Slovácku. Bánov je ale jediným místem, kde se patrocinium sv. Martina slaví nejen mší a tradičními slováckými hody, ale i Svatomartinskou jízdou. A na ní natáčela Markéta Ševčíková.

autor: Markéta Ševčíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.