Svatopluk Klesnil: Fotografie je pro mě krásný koníček, nahlížím skrze ni na společnost

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fotograf Svatopluk Klesnil
0:00
/
0:00

„Fotografie mi umožňuje dotýkat se témat ze společnosti, která mě zajímají. Skrze fotografii je vnímám a pak je na fotografii zachycuji,“ říká olomoucký fotograf.

Svatopluk Klesnil absolvoval Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Od roku 2006 pracuje jako lektor fotografických školení pro veřejnost, školy i firmy. Za svou fotografickou práci získal ocenění v soutěži Czech Press Photo v letech 2009 a 2016, v kategoriích dokumentární fotografie a portrétu.

„Nejvíce mě zajímají témata, která jsou pro mě nějakým způsobem důležitá. Přes téma i fotografii poznávám sám sebe. Ze začátku byly moje fotografie více o emocích, dnes je to spíše o intelektu a přemýšlení nad tématy. Jsou v nich vidět zkušenosti, které jsem během dvaceti let nabyl,“ doplňuje Svatopluk Klesnil.

autor: cho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová