Svatořečení Anežky České bylo předzvěstí Sametové revoluce
Dne 12. listopadu v roce 1989 se ve Vatikánu uskutečnila kanonizace Anežky České vatikánské bazilice sv. Petra. Je považována za předzvěst Sametové revoluce započaté pět dnů poté v Československu.
Pražské arcibiskupství vyslalo do Vatikánu režiséra Vladimíra Suchánka. Šestkrát ho vrátili s žádostí o vydání pasu. Podnapilý úředník při jedné návštěvě dokonce z legrace propíchl jeho tříletému synovi ruku propiskou. Po všech martyriích se režisér Vladimír Suchánek ve svých 40ti letech poprvé dostal za železnou oponu.
Na den přesně před pětadvaceti lety svou kamerou zachytil papeže Jana Pavla II. při svatořečení Anežky Přemyslovny. Z unikátních záběrů vytvořil i film. „Už dlouho dopředu nám to avizovali z pražského arcibiskupství, že by bylo dobré, kdyby tam někdo jel a udělal tam záznam, protože z logických důvodů se nepočítalo, že rozhlas nebo televize něco budou dělat. My jsme s tím vůbec nepočítali a říkali si, že je hezké snít,“ vzpomíná Vladimír Suchánek na začátek roku 1989.
Tehdy už několik let vedl ilegální křesťanské studio Velehrad. Díky němu spolu s manželkou, bratrem a švagrovou dostali peníze na cestu do Vatikánu.
Vyrazili 8. listopadu autem z Olomouce. Na hranice přijeli kolem v podvečer. Zatímco autobusy plné poutníků projížděly okolo bez větších komplikací, oni museli čekat. „Vylítla velitelka směny, pravděpodobně, měla v ruce takový papírek, koukla se na značku našeho auta, koukla se na papírek a řekla: stranou. Takže na nás bylo echo, “ říká Vladimír Suchánek.
Po pečlivých prohlídkách a šesti hodinách čekání se mohli znovu vydat na cestu. Ubytování našli v klášteře u Uršulinek. Při samotném svatořečení už se pohybovali mezi novináři.
Říká se, že když člověk sleduje událost skrze objektiv kamery, příliš si ji osobně neprožije. Vladimír Suchánek to má ale naopak. „Já jsem toho papeže měl v detailu, protože jsem si ho translokátorem přitáhl, takže to bylo, jakoky jste se toho svatořečení úplně dotýkali. “
Z Říma se Suchánkovi vraceli 17. listopadu. Aby o natočené záběry nepřišli, poslali je zpět přes známé, diplomatickou cestou. Kvůli revoluci se k nim zpátky dostaly po půl roce. I tak z nich vznikl unikátní padesátiminutový film.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Spojené státy si hájí hlavně vlastní zájmy. Trump chce vyvolat chaos mezi evropskými politiky, míní expert
-
OBRAZEM: Statečný boj českých hokejistek proti Američankám. Po prohře 1:2 Češky čeká zápas o bronz
-
Tomáš Halík: Máme se stále báječně. Opozice ale zneužívá tekutý hněv lidí a obrací ho proti vládě
-
Fotbalisté Slavie zakončili základní část výhrou nad Slováckem. Olomouc proklouzla do skupiny o titul