Švýcarští a čeští vědci z olomoucké a ostravské univerzity vyvinuli povrch, který hubí bakterie infračerveným světlem

6. červen 2025 11:05

Zničit bakterie pomocí světla. Právě tak jednoduchá by mohla být v blízké budoucnosti dezinfekce povrchů. Švýcarští a čeští vědci z olomoucké a ostravské univerzity vyvinuli speciál nanopovlak, který reaguje na infračervené světlo.

Podle vědců se dezinfekční grafenový povrch může stát novou zbraní vůči bakteriím, které odolávají antibiotikům.

Čtěte také

„Po ozáření blízkým infračerveným světlem dochází k uvolnění kyslíkových radikálů a k fototermálnímu jevu – tedy zahřátí povrchu, což účinně ničí mikroorganismy i viry,“ vysvětluje vědecký ředitel centra CATRIN Radek Zbořil.

Podle vědců může jít o univerzální dezinfekční povrch, který by se dal využít například ve zdravotnictví. „Fungovalo to velmi dobře například na zlatého stafylokoka,“ dodává Zbořil. Kromě preventivní ochrany se vědci zaměřují i na možnosti lokálního léčení infekcí.

Vývojem grafenových materiálů se olomoučtí výzkumníci zabývají už více než deset let. „Florografen jsme objevili v době, kdy byla udělena Nobelova cena za grafen, tedy v roce 2010, a postupně jsme ho chemicky modifikovali,“ popisuje Michal Otěpka z centra CATRIN. Nový materiál nachází využití v medicíně, diagnostice i při ukládání energie.

Využití i ve stomatologii

První praktické využití nové technologie se připravuje ve stomatologii. „V dutině ústní jsou miliardy bakterií. Pokud by bylo možné dentální dlahy potáhnout tímto materiálem a ozářit je infračerveným světlem, mohli bychom cíleně likvidovat patogenní bakterie,“ říká Zbořil. Výhodou je i to, že nový materiál je šetrný k lidské pokožce i životnímu prostředí.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat