Syndrom karpálního tunelu trápí mnohem víc ženy než muže, říká MUDr. Polách ze šternberské nemocnice
Typickým pacientem je žena mezi čtyřiceti až šedesáti lety, většinou manuálně pracující. „Souvisí to s hormonální nerovnováhou,“ vysvětluje MUDr. Marek Polách. Muži mívají problémy, pokud těžce manuálně pracují a používají vibrační nástroje.
Problémy se týkají oblasti zápěstí na dlaňové straně ruky. „Právě tudy procházejí všechny struktury, které míří k prstům - šlachy, cévy, nervy. To onemocnění postihuje hlavně nerv, který běží jedním zúženým místem,“ vysvětluje primář chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice Šternberk.
Mezi příznaky syndromu karpálního tunelu patří mravenčení, brnění, trnutí prstů a bolest zápěstí. Sílí a zhoršují se v noci. Brání usnutí, nebo naopak budí ze spánku.
„To onemocnění postihuje hlavně nerv, který běží jedním zúženým místem.“
Marek Polách, primář chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice Šternberk
Řadí se k civilizačním chorobám. V případě, že se objevují občas, nasazuje se konzervativní léčba. Pokud nepřinese úlevu, pacient musí postoupit operaci. Podle MUDr. Polácha je jednou z nejvděčnějších v chirurgii, protože je jednoduchá, rychlá a pacient v podstatě okamžitě pocítí úlevu.
Poslechněte si kompletní rozhovor s doktorem Markem Poláchem ze šternberské nemocnice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.