Táboráku plápolej

2. srpen 2020

Tramping, trampové a trampská písnička jsou ryze českým fenoménem, který se stal za víc jako stoletou historii nedílnou součástí české, ale i slovenské společnosti, kultury. Tramping je pro trampy především životní názor a postoj doplněný o nekonzumně zaměřený životní styl. K trampům patří řada rituálů, dodržování určitého oblečení a výstroje a samozřejmě, že také písničky.

Jejich autoři se stali vyhledávanými hudebníky často s přesahem do jiných žánrů, mezi trampy najdeme i řadu jiných vynikajících umělců - malíře, řezbáře nebo spisovatele. Ve zkratce se s trampskou kulturou setkáme.

autor: Sandy Nosek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.