Tajemství historie: Nová expozice archeologie na hradě Grabštejn odhaluje šlechtické záliby i neřesti

9. červenec 2021, aktualizováno

Víte, jakou lahůdku si ve svém jídelníčku dopřávali šlechtici na hradě Grabštejn už v 17. století? A jaký nejcennější předmět památka ukrývala? Přímo na hradě to zjišťovala redaktorka Jana Pšeničková.

Návštěvníky láká na hrad Grabštejn nová expozice. Je součástí prvního prohlídkového okruhu a lidé na ní uvidí předměty, které archeologové našli během několika desítek let. Zjistí třeba, že už v 17. století propadli naši předci chuti tabáku, což dokládají zbytky dýmek. Jaké další nálezy tam můžete obdivovat?

Na hradě Grabštejn můžete kromě archeologických nálezů obdivovat i sochu svaté Barbory, která se na hrad vrátila před osmi lety, když byla předtím považována za ztracenou.

autoři: Jana Pšeničková , Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.