Takhle vypadali olomoučtí Přemyslovci. Jejich podobu vytvořili z nalezených ostatků

17. červen 2024 09:39

V olomouckém Arcidiecézním muzeu začala minulý týden výstava s názvem „Pochování byli uprostřed chrámu“. Připomíná šest let starý nález pohřebních schrán s ostatky olomouckých přemyslovských knížat. Lidé na výstavě uvidí například virtuální rekonstrukci obličejů tří členů vládnoucího rodu.

„Je to výstava, která je poměrně malá svým rozsahem, ale velká svým významem,“ říká v kapli svatého Jana Křtitele, teď výstavním sále plném vitrín, kurátorka Simona Jemelková.
„Představuji návštěvníkům schrány moravských Přemyslovců, které byly nalezeny v roce 2017 v Klášterním Hradisku, a zároveň představuji výsledky průzkumu kosterních ostatků, které v těch schránách byly nalezeny,“ dodává Jemelková.

V jedné z vitrín běží holografické podoby tří členů vládnoucího rodu. Manželky přemyslovského knížete Oty I. Uherské kněžny Eufemie, manželky Oty III. Ruské kněžny Durancie a jednoho ze synů Oty III.

„Podoba je vytvořena speciální metodou za spolupráce českého týmu a brazilského badatele Cícera Moraese. Vychází z policejních forenzních metod,“ vysvětluje kurátorka.

Prohlídka trvá do 25. srpna

Kromě hologramů jsou totiž na obrazovkách i digitální modely lebek a další portréty. Tým měl na starosti geoinformatik Jiří Šindelář. „Objektivní rekonstrukci obličeje tu ukazujeme pouze ve stupních šedi, protože nevíme nic o zabarvení pokožky a vždy se zavřenýma očima. Potom vytvoříme ještě obličeje s otevřenýma očima, mají nějaký účes, mají barvu pleti a barvu vlasů, případně vousů, když se jedná o muže,“ sdělil Šindelář.

Díky výstavě se aspoň pomyslně vládnoucí Přemyslovci a jejich manželky vrací na místo, odkud před staletími vládli. Výstavu „Pochování byli uprostřed chrámu“ si lidé můžou v olomouckém Arcidiecézním muzeu prohlédnout do 25. srpna.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio