Takové ceny nepamatujeme, říkají pěstitelé řepky z Olomouckého kraje. Nárůst výkupních cen je dvojnásobný

13. květen 2022

Na polích po celém Česku kvete řepka olejná. Právě ta patří mezi plodiny, na jejichž ceny má výrazný dopad válka na Ukrajině. Tato země totiž patří mezi důležité vývozce olejnin. Poptávka po nich na světovém trhu je tak obrovská. Vlivem toho se výrazně zvýšily výkupní ceny řepky i v Česku včetně Hané.

„Řepka se momentálně blíží do fáze plného květu, čehož si určitě všimnou všichni, protože je to intenzivní žlutá barva. V této fázi už se řepka nepřihnojuje, pouze se provádí některá ošetření a bude následovat další fáze, kdy se budeme postupně blížit už ke sklizni,“ říká šéf litovelského zemědělského podniku MJM Agro Radomír Šmoldas, který obhlíží pole nedaleko obce Červenka. Řepka na něm je už opravdu vzrostlá. 

To samé se dá bezpochyby říct i o jejích výkupních cenách na trhu. Ty teď běžně přesahují 20 tisíc korun za tunu. „Takové ceny nikdo z pěstitelů nepamatuje. Cena řepky byla stabilní po dlouhé období, řekl bych až dekádu, kolem deseti tisíc korun. V loňském roce začala cena stoupat a nyní je až na dvojnásobku,“ informuje Šmoldas, podle kterého se to promítne například i do ceny řepkového oleje.

„Cena řepky byla stabilní po dlouhé období, řekl bych až dekádu, kolem deseti tisíc korun. Nyní je až na dvojnásobku.“
Šéf litovelského zemědělského podniku MJM Agro Radomír Šmoldas

„U olejů je to viditelné velmi výrazně. A ceny samozřejmě porostou i dál tak, jak bude výkupní cena vzrůstat. Má to i jev do živočišné výroby, protože i cena řepkových výlisků, které se používají na krmení, také vzrostla. Dnes se cena pohybuje okolo 12 až 13 tisíc korun, což prodražuje zase živočišnou výrobu,“ konstatuje Šmoldas.

Jak doplňuje předseda krajské Agrární komory Martin Novák, samotní pěstitelé s velkými zisky plynoucími z vysokých cen za řepku příliš nepočítají. Výrazně totiž rostou i náklady. „Spousta vstupů, ať už to jsou třeba hnojiva, jsou vyšší řádově až o 400 procent,“ prozrazuje Novák.

Podle údajů Českého statistického úřade se letos řepka v Olomouckém kraji pěstuje zhruba 23 tisících hektarech půdy.

Spustit audio