Tanečník Jan Vojtko: V break dance každým pohybem vyjadřuji svou vlastní osobnost

Pere se s bolesti ramene, mívá odřenou hlavu, lokty i kolena. To ale patří k věci. Talentovaný tanečník Jan Vojtko z Přerova našel v break dance smysl života.

Třicetiletý Jan Vojtko se tanci věnuje od základní školy, a jak sám říká, převrátil mu život naruby. „Od základky mi každý říkal, co můžu a nemůžu. Já jsem vlastně vyrostl na ulici. Škola mě moc nebavila a tomu taky odpovídaly známky. Když jsem začal ve čtrnácti s break dance, najednou jsem začal mít o své budoucnosti jasno. Cítil jsem, že bych se chtěl dostat do světa, na soutěže,“ popisuje Honza.

Na vůbec první soutěž se dostal se skupinou po dvou letech trénování. „Už si ani nepamatuju, jak jsem dopadl, ale atmosféra byla úžasná,“ vzpomíná. Časem se začal soustředit na kategorii powermoves. „Kdybych ji měl přiblížit, tak jde o to, že využívám hodně silových prvků, podobných gymnastickým. Ale hlavně, každý vyznavač break dance vyjadřuje pohybem, tancem svoji vlastní osobnost,“ vysvětluje tanečník.

Jan Vojtek už stihl procestovat celou Evropu. Objevuje se na soutěžích v roli tanečníka i porotce.  Tanec ho ale neživí. „Hodně mi pomohly granty od kraje a taky od města,“ říká mladý Přerovan. Teď už se potřetí chystá na soutěž do Brazílie. Ta mu učarovala. Stihl se potkat s kolegou, kterého obdivuje, podíval se do pralesa, plul po Amazonce a povídal si s Indiány. „A mezitím jsem samozřejmě trénoval a soutěžil. Při první cestě jsem skončil na druhém místě,“ dodává.

Tanečník si našel čas i na mladou generaci. Pravidelně v Žeravicích u Přerova trénuje kluky stejně staré, jako byl on, když s break dancem začínal. A co plánuje do budoucna? „Ještě bych se rád dostal do Asie, tam jsou kluci, jejichž styl moc obdivuju. Třeba do Koreje nebo Japonska,“ uzavírá Jan Vojtko.

autor: zem
Spustit audio