Tanvaldské děti mají vlek přímo na sídlišti

Největší audioportál na českém internetu

Obléknou si oteplováky a jdou lyžovat. Takovou výhodu mají děti v Tanvaldu, vlek mají sídlišti | Foto: Johana Tománková, Český rozhlas

Johana Tománková natáčela na sjezdovce na sídlišti

V Libereckém kraji jsou díky dobrým sněhovým podmínkám v provozu i malé skiareály. Bez techniky k zasněžovaní ale fungují několik týdnů v roce. Třeba vlek v Tanvaldu, který je přímo na sídlišti.

„Sníh je mokrý, těžký, ale klukům to nevadí, jezdí a jsou spokojení,“ říká jedna z obyvatelek tanvaldského sídliště Výšina. Jezdí tam i lidé na víkend. Jako třeba Klára Župková, která právě dohlíží na své dva syny: „Přijeli jsme na víkend, protože tady máme byt. Kluci se těší na sjezdovku. Jedou sem radši než třeba na Špičák, kde jsou fronty.“

Vlek provozuje tamní tělovýchovná jednota. Má jedno sněžné dělo, takže na stopadesátimetrové sjezdovce je kombinace přírodního a technického sněhu. Bez zasněžování téměř není možné vlek spustit, jak potvrzuje vlekař Zdeněk Kadeřávek. „Vždycky začínáme až v lednu, dřív to nejde. Bohužel v dnešní době už nenasněží tolik, abychom mohli vleky spustit. Snažíme se proto na hlavní části sjedovky vyrobit dostatek sněhu,“ říká Zdeněk Kadeřávek. „Na některých místech je i metr sněhu, někde jenom 30 centimetrů,“ dodává. Podle jeho kolegy Michala Tůmy se lyžuje zhruba měsíc. „Město Tanvald nám přispívá na elektřinu, výdělečný podnik to není, jsme na nule. Ale děláme to pro děti,“ říká.

Podobné lyžařské středisko funguje také například v Semilech. Tam ale žádnou zasněžovací techniku provozovatelé nemají a musejí se spoléhat pouze na přírodní sníh.

Související