Technické služby v Jeseníku letos výrazně ušetří za zimní údržbu. Zaměstnanci zahájili jarní práce o měsíc dříve

4. březen 2020

Ruční metaři a odhrnovači sněhu. Profese, které jsou pro Technické služby v Jeseníku každou zimu nepostradatelné. Tuto sezonu je ale ve městě bylo vidět jen minimálně. Parta zaměstnanců zimní údržby se namísto úklidu sněhu častěji věnovala úplně jiné práci.

Zaměstnanci jesenických technických služeb

Vedoucí zimní údržby Petr Baršč si pamatuje zimy, kdy musel doobjednávat zásoby štěrku i soli. Tentokrát ale Technickým službám tuny posypového materiálu zůstanou. Zastavujeme se před boxy, napravo vidím nepoužitou drť, nalevo sůl. Materiál, který se nekazí. A tak tady může zůstat až do příští zimy. „Posypového štěrku jsme měli naskladněno 800 tun, nyní jsme na 450 tunách. Co se týče soli, tak tam jsme měli 250 tun a zůstává nám 150. Taková zima už dlouho nebyla,“ popisuje Baršč.

Zaměstnanci zimní údržby se ale rozhodně nenudí. V těchto dnech se například část z nich pustila do úpravy chodníku podél řeky, nedaleko parku. Martin Oprchal přes zimu běžně odklízí sníh z chodníků, křižovatek, zastávek. Teď nabírá lopatou štěrk, později ho zhutní pomocí vibrační desky. „Taky se nadřeme. Je mi úplně jedno jestli je sníh nebo ne,“ říká Oprchal. „Opravujeme šachty, dešťové vpusti, poškozené komunikace. Jsou to práce, které jsme začali dělat asi o měsíc dříve,“ popisuje další práce stavební technik městské společnosti Marek Arabasz. 

Příznivé počasí se projeví i v rozpočtu společnosti, na letošní zimní údržbu má od města bezmála 6 miliónů korun. Už teď je ale podle ředitele Tomáše Patrika Pavlíčka jasné, že bude podstatně levnější. „Máme spočítané náklady za leden a únor. Městu navrhujeme ponížit rozpočet finančního plánu na letošní rok o necelý milion a půl. I když zima nebyla tak intenzivní, tak počasí umožňovalo vykonávání jiných prací, které byly zahrnuty do zimní údržby, jinak by se vykonávaly na jaře. Ale držela se pohotovost, tak je úspora hlavně na posypovém materiálu. Dva miliony korun si chtějí TS nechat na konec tohoto roku. Podle vedení by měly stačit.

autor: aja
Spustit audio