Technické služby v Jeseníku mají nedostatek zaměstnanců, posilu hledají i mezi bývalými narkomany a alkoholiky

Třídící linka odpadů v Jeseníku
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Třídící linka odpadů v Jeseníku

Technické služby města Jeseník bojují s obrovskou fluktuací lidí. Někteří vydrží v práci jen týden nebo dva. Firma tak neustále hledá nové a nové zaměstnance. Obsadit potřebuje zejména nekvalifikované profese. Oslovila proto i místní neziskovku Darmoděj, která se věnuje mimo jiné lidem po léčbě ze závislosti na drogách či alkoholu.

Třídící linka - místo, kde často chybí zaměstnanci. Plný počet je deset. Mnohdy se ale stává, že jich tu u pásu s odpadky stojí třeba jen polovina. „Je tomu asi tak dva týdny, kdy nás tu bylo asi jen pět,“ vzpomíná Miroslav Timko a přebírá přitom odpadky, které kolem něj jedou na páse.

Právě pan Timko je klientem organizace Darmoděj. Po léčbě ze závislosti na alkoholu zakotvil v doléčovacím centru v Mikulovicích. Díky neziskovce získal na rok bydlení i práci. V listopadu mu ale obě smlouvy vyprší. „Jsem rád. Teď si musím nějak sehnat bydlení, pracuji na tom,“ dodává Timko.

Práce v technických službách mu vyhovuje. A doufá, že mu společnost prodlouží na podzim smlouvu. Pracuje u ní už 10 měsíců. A podle ředitele městské firmy Patrika Tomáše Pavlíčka je jednou z výjimek. Obsadit nekvalifikované profese je totiž čím dál větší problém. „Doby, kdy se hlásily desítky lidí, jsou dávno pryč,“ popisuje ředitel. Lidi postrádá prakticky na všech pracovištích. „Na úřad práce spoléhat nemůžeme. Řešíme to operativně, že si vedoucí vypomáhají navzájem, předávají zaměstnance,“ dodává Pavlíček.

Patrik Tomáš Pavlíček oslovil proto místní organizaci Darmoděj, aby ještě více zintenzivnila spolupráci. A nabídla jeho klientům z doléčovacího centra - většinou bývalým narkomanům nebo alkoholikům, práci. Ředitel organizace Josef Vondrka se tomu nebrání.
„Půjdeme tomu naproti. Podpora místních organizací, které zaměstnávají klienty doléčovacího zařízení, jim velmi významnou měrou napomáhá zpátky do běžného života. Je to pro ně velmi účinný léčebný faktor. Práce klienty naplňuje, dává jim nové zážitky, jiné než návyková látka,“ uzavírá Vondrka.

Současně ale připouští, že ne všichni klienti budou chtít u TS zůstat natrvalo. Pro mnohé je totiž práce u společnosti přestupní stanicí.