Thembi je celebritou olomoucké zoo. Po dvou měsících se lvíče poprvé ukázalo návštěvníkům

26. červenec 2018

Má něco přes dva měsíce, váží deset kilo a patří mu veškerá pozornost ošetřovatelů i většiny návštěvníků olomoucké zoo. Kotě vzácného lva berberského se narodilo 11. května a už je opravdovou celebritou. Lvi s dlouhou tmavou hřívou jsou už v přírodě vyhubeni. Posledních pár desítek žije v zoologických zahradách v Evropě a v Asii. Olomoucká zahrada jako jediná v Česku odchovala už dvacáté mládě.

„Ukaž mi to miminko!“ žadoní malá Pája po tatínkovi a společně se dívají na mobil, kterým si právě vyfotografovali roztomilé mládě i s rodiči. Malý Thembi, jehož jméno znamená v překladu naděje, se Páje i rodičům Liborovi a Zuzaně moc líbí. „Krásná rodinka,“ komentují.

Za sklem si lví rodinku prohlíží i mluvčí zoo Karla Břečková. „Patříme k nejlepším chovatelům těchto lvů v Evropě. V České republice se to v mnoha institucích nedaří. V posledních dvou letech se daří odchovávat v Plzni. Zajímavostí je, že jejich chovný samec je naším odchovancem,“ uvedla mluvčí.

Thembiho rodiče při krmení - lev Šimon a lvice Lily

Všechno se sice točí okolo malého Thembiho, aspoň pár slov bychom ale měli věnovat i rodičům. „Rodiče se jmenují Šimon, to je lev, který se u nás narodil v roce 2005, a Lily, narozená v roce 2007 v Belfastu. Je to lvice, která je uměle odchovaná. Odchovala ji ošetřovatelka společně se svým psem akita inu, takže jsme trochu měli strach, jestli se bude umět starat o mláďata, bývá to někdy u těch uměle odchovaných lvů problém, ale ona je skvělá matka. A on skvělý otec,“ komentuje Břečková.

Ještě saje mléko, ale už ochutnává maso

Thembi je opravdu vzácné mládě. Od narození ho doslova jako oko v hlavě hlídá matka Lily a hlavně ošetřovatelé, konkrétně Dana Reisigová. Dívá se, jak už dvouměsíční kotě pod ochranou matky zvědavě olizuje kus hovězí kýty. „Teď se zatím nekrmí, protože má teprve dva měsíce, ale jak jste viděli, tak se pokouší ochutnávat, olizovat maso, které dostává maminka, takže už má chuť k jídlu,“ říká spokojeně.

Už si otestovala i jeho povahu. „Má takovou drzou povahu, protože si dovolí i na tatínka, ale jinak je hrozně hodný,“ dodává ošetřovatelka.

Lvíče Thembi bylo zatím nejočekávanějším letošním mládětem v Zoo Olomouc. Přání chovatelů a ošetřovatelů je, aby tady i zůstal a stal se v příštích letech otcem dalších odchovaných mláďat lvů berberských.

autor: bam
Spustit audio