Tinnitus aneb šelest v uších dokáží lékaři zatím pouze zmírnit

14. červenec 2022

Jde o složitý problém, který je předmětem stálého výzkumu. „Nedokážeme přesně říct, kde vzniká. Může to být od středního ucha, přes sluchovou dráhu až po vyšší mozková centra,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Bakaj.

Pacienti si většinou stěžují na trvalý a obtěžující zvuk. Popisují ho jako pískání, hučení, cvrkot cvrčků, cinkání kovových trubek, případně šumění moře. „Snažíme se ho dostat na úroveň, která je neobtěžuje a neomezuje v běžném životě,“ doplňuje MUDr. Bakaj z Kliniky otolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc.

MUDr. Tomáš Bakaj z oddělení ORL Fakultní nemocnice v Olomouci

Vyšetření zahrnuje rozhovor, během kterého lékaři zjišťují, kdy problémy začaly, co může být jejich příčinou, jestli jsou spojené s bolestmi hlavy, ucha nebo závratěmi, jaká je jejich intenzita nebo jak často klienti zvuky slyší. To všechno lékaře v diagnostice posouvá a díky tomu určují následnou léčbu.

To a mnohem víc si poslechněte v dalším díle pořadu Apatyka.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.