Tipy na víkend v Olomouckém kraji: Hudební festivaly, turistika nebo přednáška o historii toalet

11. červen 2021
Kam na víkend

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Pokud patříte k příznivcům cyklistiky, můžete se v sobotu ve Velkých Losinách zúčastnit Memoriálu Josefa Mádra. Prezentace je od půl desáté dopoledne na fotbalovém hřišti. Závod je určený dětem i dospělým.

Olomoucko

Multižánrový hudební festival Oakfest startuje už v pátek v 16 hodin na Výletišti u splavu v Bolelouci, místní části Dubu nad Moravou. Pokračovat bude i v sobotu. Součástí programu jsou koncerty kapel Tara Fuki, Kill the Dandies, Venera nebo Prago Union. 

Prvními letošními Venkovskými trhy ožije v sobotu Hlavní náměstí ve Šternberku. Návštěvníci si na nich budou moct koupit potraviny a další sortiment regioálních výrobců. Akce začíná o půl osmé ráno a potrvá do půl jedné odpoledne. 

Chytré hračky a didaktické pomůcky představí v sobotu olomoucké muzeum Pevnost poznání. Pokud dorazíte, budete si moct vyzkoušet programování, seznámíte se s novinkami z oblasti umělé inteligence anebo si vyrobíte kreslící roboty poháněné motorkem. Akce s názvem Sobota s roboty začíná v 10 hodin dopoledne. 

Prostějovsko

Do celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad se zapojí taky zámecký park v Čechách pod Kosířem. Návštěvníci si ho díky tomu budou moct prohlédnout s kastelánem a vedoucím parku. Chybět nebude ani program pro děti v podobě pátrací hry a dílniček. Akce se koná oba víkendové dny. 

Přerovsko

Jestli ještě nevíte, kam vyrazíte o víkendu s rodinou, můžete se vypravit třeba na zámeckou pouť v Hustopečích nad Bečvou. Na své si na ní přijdou především děti. V zámeckém parku na ně budou čekat kolotoče, autodrom, střelnice, nafukovací hrad nebo pouťové stánky. Uvnitř zámku malování na textil a kamínky nebo skládaní mozaiky z víček od PET lahví. Pouť se koná v sobotu i v neděli od 10 hodin dopoledne. 

Archeologický koutek, ornitologická sekce, výtvarný ateliér, konzervátorská dílna, kovárna. I to nabídne návštěvníkům hrad Helfštýn při sobotní přehlídce profesí Muzea Komenského a dobových řemesel. Akce s názvem Helfštýnské ateliéry začíná v devět hodin ráno. 

Šumpersko

Především příznivci hudby by neměli v sobotu váhat nad návštěvou synagogy v Lošticích. Konat se v ní bude koncert harfistky Kataríny Ševčíkové, která se věnuje klasické, ale taky jazzové, folkové či filmové hudbě. Vystoupení začíná v 18 hodin.

Tradiční nedělní promenádní koncerty startují v neděli na náměstí ve Velkých Losinách na Šumpersku. Jako první na nich od 15 hodin vystoupí šumperská folková skupina Shodou okolností. Informace o akci ZDE.

Jesenicko

Parkoviště u hotelu Zlatý Chlum v České Vsi na Jesenicku ožije v sobotu od 14 hodin hudebním open air festivalem. Pokud dorazíte, můžete se těšit na koncerty Petra Koláře, folklorního souboru Trnka, kapely Brejle nebo skupiny Brass Band Šohaj. Program TADY.

Kam i král chodil sám aneb historie záchodů. To je název přednášky Milana Rychlého, kterou bude v neděli od tří hodin odpoledne hostit Tančírna v javornické osadě Račí údolí. podrobné informace naleznete ZDE.

autor: Von
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...