Tipy pro čistou domácnost v duchu našich babiček: ocet, škrob i kořalka

V čistém obydlí veselost sídlí. To říkaly naše babičky a čistá domácnost pro ně byla naprostou samozřejmostí

Tak například, když myly okna, dávaly do vody ocet. A když je chtěly krásně vyčistit, po umytí je ještě natřely řídkým škrobem a po zaschnutí vyleštily. Často při úklidu používaly také kořalku. Čistily s ní zrcadla a lustry. Zlacené rámy obrazů nejdříve potíraly rozšlehaným bílkem se solí. Po zaschnutí je vycídily kusem flanelu.

Máte doma dubový stůl nebo nábytek? Naše babičky měly především ten, a tak dobře věděly, že je na něj výborné pivo. Lakovaný nábytek čistily vodou, v níž rozvařily cibuli s trochou mýdla. Uměly si poradit, že? Možná je na čase jejich metody vyzkoušet.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.