Tomáš Svoboda: Je to příjemný pocit, když vám táhne na padesát a předbíháte lidi o mnoho mladší

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Svoboda, populární učitel a běžec ultra trailů z Jeseníku
0:00
/
0:00

Tomáš Svoboda z Jeseníku začal běhat před deseti lety. To mu bylo čtyřicet. „Běh je disciplína, ke které nepotřebujete žádné zvláštní nadání,“ říká.

K běhu si musel nejprve najít cestu. „Na střední škole jsem ho dokonce nenáviděl. Pak jsem ale přibral a měl problémy s pitím, tak jsem začal běhat,“ dodává. V současné době se specializuje na tratě od 90 kilometrů výše, takzvané ultra traily.

Tomáš Svoboda učí na Gymnáziu v Jeseníku, konkrétně předměty český jazyk a literatura a dějepis. „Je součástí mé profese zajímat se o dějiny regionu. Jsem proto trochu alergický na označení Jesenicka a pohraničních oblastí termínem Sudety jako míst specifických a zaostalých, kde se zdůrazňuje hlavně přerušení kontinuity života,“ vypráví sympatický učitel.

O tom, jak se utvářel jeho vztah k Jeseníku, který není jeho rodným městem, o studentech a také o Filmovém klubu, který v Jeseníku vede, se dozvíte víc v rozhovoru.