Toto: Africa

14. březen 2024

Když se v jedné skupině sejdou nejvyhledávanější studioví hráči, vznikne superskupina. V Kalifornii takto v roce 1977 vznikla skupina Toto. Hrála muzikální, všestranný a melodický poprock.

Americkou skupinu Toto můžeme zařadit do škatulky rock pro dospělé se špetkou jazzu a diska. Vznikla v roce 1977. Všichni původní členové s výjimkou zpěváka Bobbyho Kimballa byli známými losangelskými studiovými hráči, spolupracovali s takovými hvězdami jako například Aretha Franklin, Leo Sayer nebo Barbra Streisand.

Skupina si dala jméno snad podle psa dívky Dorotky z knížky Čaroděj ze země Oz. Její debutové album se drželo v amerických žebříčcích po většinu roku 1979, obsahovalo tři velké singlové hity, například Hold The Line. Po obrovském úspěchu první desky její další dvě alba za prvním daleko zaostala; kytarista Steve Lukather to přičítal příliš rychlému úspěchu, kterému se nedokázali přizpůsobit. Do hry vrátilo skupinu v roce 1982 její čtvrté album. Obsahovalo velký hit Rosanna. O rok později sklízela skupina Toto ovoce slávy při udílení cen Grammy, během své éry jich získala celkem šest.

V dalším roce skupinu opustil zpěvák Bobby Kimball. Čas bez vokalisty strávili členové skupiny Jeff Porcaro, David Paich a Steve Lukather hostováním na deskách Paula McCartneyho, Erica Claptona a kapely Chicago. Společně s Quincym Jonesem a dalšími hvězdnými umělci se pak zasloužili o fenomenální úspěch alba krále popu Michaela Jacksona "Thriller". Skupina Toto ve své době platila za superskupinu.

Po hitu Rosanne přišla píseň, která se v roce 1983 vyšvihla na první místo americké hitparády. Jmenuje se Afrika. Podle informace z oficiálního webu skupiny Toto má tato píseň jen na službě Spotify mezi nejposlouchanějšími nahrávkami více než jednu miliardu streamů.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.