Tým E-bezpečí olomoucké univerzity vytvořil simulátor podvodných emailů. Reaguje tím na další vlnu podezřelých elektronických dopisů

12. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Senioři dokáží pracovat i na počítači (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Na první pohled vypadají jako běžné zprávy, skrývají se v nich ale podezřelé nabídky, požadavky nebo výhrůžky. Řeč je o podvodných mailech, které se opět množí na internetu. Jak je rozpoznat vám může pomoci simulátor fake emailů poradny E-bezpečí olomoucké univerzity. Na jejím webu se dozvíte i to, jak s nimi naložit.

„Občas dostávám podvodné emaily taky. Někdy je to na téma, že je to nějaká žena a chce navázat známost. Někdy mi píše někdo jakoby z mé vlastní adresy a žádá po mně peníze, jinak že mě bude tímto způsobem vydírat,“ říká pan Karel, který využívá počítač dennodenně, hlavně k práci. A tak si s těmito podvody dovede poradit. Rozumí ale tomu, že někteří lidé nátlaku podlehnou nebo nabídce naletí.

„Já mám pocit, že se nemám čeho bát. I kdyby ten dotyčný měl pravdu a ten dotyčný měl pravdu a mohl se dostat do mého emailu, tak tam stejně nic užitečného nenajde a neudělá. Takže nemám důvod se toho obávat, takže nepřemýšlím a smažu to,“ dodává Karel.

K varování před těmito maily se připojil Kamil Kopecký z online poradny E-Bezpečí Univerzity Palackého. „Je to v podstatě mail, ve kterém nějaká osoba píše, že se dostala nabouráním do vašeho operačního systému k vašim citlivým údajům, že vám třeba aktivovali webkameru a nasnímali v nějaké intimní situaci apod. A pokud jim nezaplatíte výpalné, pokud neuhradíte nějakou částku ideálně kryptoměnou bitcoin, to je teď populární způsob platby, tak ty materiály o vás budou zveřejněny,“ popisuje Kopecký.

Nepropadat emocím a neplatit

Podle něj je to podvod a hra se strachem. Proto vytvořili na webu E-Bezpečí aplikaci – simulátor podvodných mailů. „Na webu E-bezpečí máme několik ukázek, jak ty maily mohou vypadat. Můžete si také vyzkoušet, jak snadné je napodobit vaši emailovou adresu, aby mail vypadal, že přišel z vaší schránky. Vyděrač často píše, že důkazem, že se dostal do vaší schránky je to, že mail odeslal z vaší schránky, ale to je podvod. Na našem webu si to můžete sami vyzkoušet, dodal Kopecký.

Nejlepší ochranou před podvodnými e-maily tak zůstává schopnost rozpoznat je, třeba i pomocí simulátoru E-Bezpečí, a pak zásada – Nic neplatit a e-mail smazat.

autor: bam
Spustit audio