Týnský chrám je velkolepý vrcholně gotický svatostánek. Má dvě věže nazvané Eva a Adam
Na pražském staroměstském náměstí se tyčí jedna z nejmonumentálnějších staveb města, Chrám matky boží před Týnem, známý jako Týnský chrám.
Na jeho místě stával kostelík již v 11. století, ale budování velkolepého vrcholně gotického svatostánku započalo v polovině 14. století. Na jeho podobu měli značný vliv mistři Matyáš z Arrasu i Petr Parléř. V husitských dobách, kdy už chyběly pouze věže, krov a štít, se kostel stal baštou reformistů a kázal tam Jan Rokycana.
Dostavěný chrám má dvě věže nazvané Eva a Adam. Druhá věž je o několik centimetrů vyšší a zdobnější. Chrám má v současnosti čtyři zvony, které nahradily svého historického předchůdce, odvezeného za nacistické okupace.
Současnou zajímavostí jsou nejen oltářní obrazy mimo jiné od Karla Škréty, ale také jedny z nejstarších dochovaných varhan v Čechách, které roku 1673 postavil německý stavitel Hans Heinrich Mundt s pomocníky.
V chrámu je také pochováno mnoho významných osobností, například Tycho Brahe a podle pověsti i srdce krále Jiřího z Poděbrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.