U hospice na Svatém Kopečku vznikne relaxační zahrada s kavárnou. Sloužit bude klientům i veřejnosti

19. červen 2024 13:13

Tým dobrovolníků ze spolku Dobré místo pro život chce otevřít na olomouckém Svatém Kopečku relaxační zahradu s terasou a malou kavárnou. Využívat ji budou klienti hospice i veřejnost. Architekti v těchto dnech dokončili vizualizace areálu a začnou s projektovou dokumentací. Práce budou dobrovolníci dělat postupně v závislosti na penězích.

Nápad na proměnu zahrady v areálu hospicu na Svatém Kopečku vznikl přibližně před rokem, kdy si ji prohlédla předsedkyně spolku Dobré místo pro život Věra Zukalová a začala jednat se zástupci charitního hospicu.

Jak by měla vypadat konkrétní podoba nové zahrady? Klienti hospicu se díky výtahu nebo schodišti dostanou z terasy do relaxační zahrady. Nová zahrada bude ale přístupná i lidem z ulice, kteří by vcházeli přes samostatný vstup do samoobslužné kavárny. 

„Pan architekt Pospíšil to navrhl tak, aby se mohlo do kavárny vcházet zvenku směrem od Macků, jít na terasu, něco si koupit, zaplatit QR kodem, tak jako třeba v lesním baru,“ přibližuje Věra Zukalová.

Čtěte také

To, že zahrada bude i místem pro veřejnost, potvrzuje architekt Miroslav Pospíšil. „My jsme to právě koncipovali tak, aby bylo čistě na uživatelích, do jaké míry pustí veřejnost do toho vnitřního prostoru, protože v rámci projektu je umožněn i průchod zahradou, který tam původně kdysi byl. Nebude to asi celoročně, bude to v rámci nějakých akcí, ale ta možnost tady je,“ popisuje Pospíšil.

Tým dobrovolníků už aktivně schání peníze na proměnu zahrady pod Bazylikou na Svatém Kopečku. Veřejnost může přispívat i na transparentní účet nebo přímo pomáhat při budování zahrady. Podrobné informace jsou na webu Dobrého místa pro život.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio