U krajského soudu v Olomouci pokračuje jednání v korupční kauze Vidkun. Kvůli hygienickým opatřením bez veřejnosti
Olomoucký krajský soud se dnes po dvouměsíční vynucené pauze vrátil ke korupční kauze Vidkun. Hlavní líčení ale pokračuje kvůli hygienickým opatřením za zavřenými dveřmi, tedy bez přítomnosti veřejnosti.
„Důvodem pro vyloučení veřejnosti je čistě ochrana zdraví účastníků jednání, neboť by nebylo možno za přítomnosti veřejnosti dodržet doporučené rozestupy a další hygienická opatření, která nám jediná umožnila dnešní hlavní líčení provést,“ říká předseda senátu Martin Lýsek.
V korupční kauze Vidkun jsou obžalovaní celkem čtyři lidé včetně bývalého sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila. V případu jde podle vyšetřovatelů o vynášení informací z trestních spisů a ovlivňování policie.
Během tohoto týdne tak budou za zavřenými dveřmi v kauze vypovídat olomoučtí politici včetně náměstka primátora Martina Majora z ODS, o jehož penězích na účtech aktéři kauzy debatovali v odposleších v souvislosti s prověřováním nákupů akcií v olomouckém akvaparku. Předvoláni jsou také úředníci olomouckého magistrátu, zástupci klubu HC Olomouc včetně generálního manažera Erika Fürsta.
K soudu dnes v roli svědka dorazil také krajský šéf ČSSD Jiří Zemánek. Bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který je v kauze Vidkun obžalován, jej ve své výpovědi obvinil, že to byl naopak Zemánek, kdo zasahoval do vyšetřování v takzvaném případu Králík a to právě při schůzkách s podnikatelem Kyselým. Zemánek to dnes na dotazy novinářů před jednací síni označil za nesmyslné. „Je to nějaká konstrukce. O té kauze jsem se bavil téměř se všemi, záležitosti jsme probírali i na stranické půdě. Bavili jsme se o tom, s kým to šlo, i s panem Kyselým,“ řekl dnes Zemánek.
Zemánek také uvedl, že se s obžalovaným podnikatelem Kyselým zná a scházel se s ním, měli prý společná témata. Vše se prý odehrávalo na pracovní úrovni. Proč jej bývalý hejtman, kterého po obvinění jako krajský šéf ČSSD navzdory tlaku stranických špiček tehdy ve funkci podpořil, nyní z manipulace kauz obviňuje, neví. „Pan Rozbořil má právo se hájit tak, jak uzná za vhodné,“ doplnil Zemánek.
Kromě podnikatele Kyselého, klíčové postavy v obžalobě, který se z jednání kvůli zdravotnímu stavu stále omlouvá, a exhejtmana Rozbořila čelí obžalobě i dva bývalí vysoce postavení krajští policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj. Podle žalobce tehdejší policejní náměstek Kadlec Kyselému pravidelně poskytoval informace z devíti trestních řízení, které Kyselý údajně využíval ve svůj prospěch. Kadlece údajně zároveň instruoval, jaké kroky mají policisté v určitých kauzách učinit. Všichni obžalovaní obžalobu popírají.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vedení Krnova čelí kritice za pozdní evakuaci. Jak se situace vyvíjela minutu po minutě?
-
ONLINE: Lužnice ve Frahelži překročila padesátiletý průtok. Dostala se na úroveň extrémního ohrožení
-
Současný Senát může být prvním, který nezamítl ani jeden zákon. Nejzpupnější byl v éře Stanislava Grosse
-
Vláda dostala echo v předvečer oznámení. Pozitivní PR k Síkelovi vymýšlela narychlo, říká analytik