U Prosenic se srazily nákladní vlaky, provoz na hlavní trati by mohl být do půlnoci částečně obnoven

14. leden 2022, aktualizováno

Provoz na hlavním železničním koridoru mezi Olomoucí, Přerovem a Ostravou je i dál přerušený. Cestující tak musí počítat s komplikacemi. Do půlnoci by mělo ale dojít ke zprovoznění hlavní koridorové trati alespoň po jedné koleji obousměrně

Kvůli večerní srážce nákladních vlaků tam teď jezdí vlaky odklonem, nebo je nahradily autobusy.

„A to v různých úsecích podle kapacity jednotlivých stanic. Například mezi stanicemi Olomouc – Hranice nebo mezi stanicemi Olomouc – Lipník nad Bečvou. Pokud jde o ukončení mimořádnosti, budeme časy upřesňovat podle toho, jak se podaří odklidit následky této nehody,“ uvádí mluvčí Českých drach Vanda Rajnochová.

Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové by mohl být provoz alespoň částečně obnovený až v pozdních odpoledních hodinách. „Odklidí se vysypané dřevo z vykolejených vagonů, následně proběhne dovyšetření události, a poté začnou další práce, jako je nakolejení vykolejených vagonů a odklízení souprav,“ zmiňuje Friebová.

Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, Českému rozhlasu sdělil, že se dělá vše pro to, aby rychlíková doprava na trati, alespoň v omezené míře, mohla projíždět už v sobotu ráno. Nakonec by to ale mohlo být i dříve. „Do půlnoci by mělo dojít ke zprovoznění hlavní koridorové trati alespoň po jedné koleji obousměrně,“ řekl pro ČTK ministr doprava za ODS Martin Kupka

„Podle předběžných závěrů šetření jeden z vlaků projel návěstidlo zakazující jízdu,“ uvedl Dušan Gavenda z komunikačního odboru Správy železnic. 

Během nehody vykolejily tři vozy, došlo i k poškození trolejí. Škodu odhaduje Drážní úřad na více než 21 milionů korun  10 milionů na trati a 11 na vlacích. Případem se zabývá policie, a to pro podezření z trestného činu obecného ohrožení.

Srážka nákladních vlaků u Prosenic
autoři: bas , krs , kra
Spustit audio