Učitelé základních škol se připravují na návrat dětí prvních a druhých tříd do lavic

16. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žák (ilustrační foto)

Ve středu 18. listopadu se vrátí zpátky do škol žáci prvních a druhých tříd. Ředitelé musí na jejich příchod po koronavirové pauze vše připravit. Děti budou muset mít roušky a třídy se mezi sebou nebudou potkávat. Problém je to hlavně v jídelnách a v družinách.

Učitelka Eva Životková z tovačovské základní školy mluví ještě naposledy do monitoru počítače na děti z 1.B. „Takže Tobiáška neuvidíme, ale uslyšíme. Tobiášku, začni číst tu první modrou černou linku na straně 12.“ Už ve středu ale Tobiáše při čtení všichni ve třídě uvidí. Společně se svými spolužáky a také s dětmi z druhých tříd se do školních lavic vrátí.

„Samozřejmě přes počítač jim nejde pomoct třeba s psaním. U čtení je mohu pouze slovně opravit, tady jim můžu ukázat jak na to, jakým způsobem se toho zhostit,“ popisuje Linda Minxová, která učí druhou třídu. Teď se škola na návrat dětí musí připravit.

„Musíme samozřejmě připravit prostory. Děti zůstávají ve svých kmenových třídách. U nás to funguje tak, že prostory se dezinfikují před příchodem i po odchodu dětí. Ve třídách je dezinfekce, u vstupu do školy je dezinfekce, utírají se lavice. Zkrátka, dělá se takový hloubkovější úklid,“ vysvětluje zástupkyně ředitele Arana Adlerová s tím, že vyřešit musí především to, aby se děti ve škole nepotkaly. „Změna organizace bude v okamžiku, kdy je budu muset poslat na oběd. To znamená, že budeme muset zasáhnout do výuky a rozprostřít jejich pobyt v jídelně na určitý čas,“ pokračuje zástupkyně.

V Tovačově se návrat týká dohromady čtyř tříd. „Čtyři skupiny, které se samozřejmě nesmí potkat na obědě i v družině. To znamená, že dvě třídy budou zůstávat ve svých kmenových učebnách a dvě skupiny zůstanou ve školní družině,“ dodává Adlerová.

Učitelé věří, že už brzy se jim vrátí i žáci ostatních ročníků.

autor: tas
Spustit audio