Učitelka z Jívové, která loni zachránila život dětem, dostane státní vyznamenání, oznámil Miloš Zeman

Učitelka Darina Nešporová při přebírání Zlatého záchranářského kříže
Učitelka Darina Nešporová při přebírání Zlatého záchranářského kříže

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyznamenat učitelku mateřské školy Darinu Nešporovou z Jívové, která loni zachránila život několika dětem. Oznámil to v úvodu třídenní oficiální návštěvy Olomouckého kraje. Z Olomouce se vydal za svými voliči do Kojetína.

„Auto jelo rychle, kolem 120 kilometrů v hodině, dostalo smyk, narazilo do stromu a řítilo se přímo na tu skupinku dětí se mnou,“ takto krátce před Vánocemi vzpomínala pro Český rozhlas Darina Nešporová na loňský pátek 16. června. Vracela se tehdy s pěti předškoláky z výletu. Čtyři děti se jí podařilo odstrčit. Malý Filípek se ale své učitelky nechtěl pustit. „Tak jsem s Filípkem zalehla a skončili jsme pod tím autem. Kola byla mírně posunutá, takže Filípka šlo lehce vytáhnout, a na mě to spadlo,“ vypráví dál Nešporová.

Učitelka tehdy zřejmě pětiletému Filípkovi zachránila život. Prezident Miloš Zeman jí chce za to udělit státní vyznamenání. „Rozhodl jsem se k 28. říjnu udělit státní vyznamenání paní učitelce, která zachránila děti a sama přitom, naštěstí bez ztráty života, skončila pod autem,“ oznámil prezident.

Prezident Miloš Zeman na oficiální návštěvě Olomouckého kraje

Kojetín byl po Olomouci první zastávkou při návštěvě Miloše Zemana v Olomouckém kraji. Na Masarykovo náměstí se s ním přišly pozdravit zhruba tři stovky lidí. Městečko s šesti tisíci obyvatel k jeho návštěvě nebylo podle tiskového odboru olomouckého krajského úřadu zvoleno náhodou. Při prezidentských volbách mu totiž ve druhém kole voliči v Kojetíně dali téměř 66 procent hlasů. „Vážím si toho, a protože je slušnost poděkovat, tak jsem přijel,“ uvedl Zeman.

Dostavba dálnice D1 u Přerova, zvýšení příspěvků pro sociálně slabé nebo potíže s autobusovou dopravou v regionu. To byly otázky, které lidé prezidentovi kladli.

Fotografii s podpisem si ze setkání odnášela i Pavla Matulová. „Perfektně mluvil pan prezident,“ okomentovala setkání. Spokojená odcházela i Tereza Schejbalová: „To je první pan prezident, který nám sedl.“

Návštěva hlavy státu v Olomouckém kraji končí ve středu.