Umělou inteligencí a zpracováním dat se zabývají středoškoláci na kroužku matematiky v Olomouci

24. září 2018

Především u maturit často slyšíme, že matematika středoškoláky nezajímá. Toto tvrzení ale popírají studenti olomouckého Slovanského gymnázia, na kterém loňský absolvent a také držitel vědeckého ocenění Česká hlavička Jakub Dostál rozjel nepovinný kroužek matematiky. O zájemce rozhodně nemá nouzi. Do kurzů se dokonce hlásí i středoškoláci z jiných škol.

„Dobré ráno, omlouvám se za vyrušení na konci této vyučovací hodiny. Rád bych vás pozval na úvodní schůzku matematického kroužku s názvem Matematika a analýza dat,“ proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a vedoucí kroužku Karel Hron zve školním rozhlasem na první schůzku.

Přes jeho počáteční obavy je třída plná, někteří zájemci postávají kolem lavic. Septimánka Natálie Rudolfová se do kroužku se hlásí už druhým rokem. „Já mám matematiku ráda, což je v téhle době takový nepopulární názor, jak slýchám od mých spolužáků,“ komentuje. Krásami matematiky a taji analýzy dat se nechal nalákat i septimán Martin Belfín, dokonce z jiného olomouckého gymnázia: „Takhle ta informatika je velice lukrativní a přínosná.“

Čerstvý směr nepovinné matematice dal vedoucí kroužku a vysokoškolský učitel Karel Hron s Jakubem Dostálem, loňským absolventem Slovanského gymnázia a také držitelem ocenění Česká hlavička. Umělá inteligence a zpracování dat neboli data science či machine learning jsou nový trend, který má podle něj uplatnění téměř ve všech oborech.

„V těch datech je toho uschováno hodně. Říká se, že je to takový thriller ta práce s daty, protože člověk dostane data, tu zápletku a teď hledá, kdo je ten viník, kdo je ten vrah nebo třeba co způsobilo poruchu nějakého auta a podobně. Ale děláme víc s těmi daty, snažíme se to hodně propojit s praxí, dělat to tak, aby všichni, od budoucích sociologů, fyziků, chemiků až po biology, si v tom našli něco zajímavého, aniž by byli geniální matematici,“ uvedl Dostál.

Jakub Dostál už teď spolupracuje s různými firmami a tvrdí, že právě o tyto odborníky je na pracovním trhu velký zájem. Proto je mu líto, že tyto moderní matematické trendy zatím nemůže studovat na olomoucké univerzitě. A tak se je snaží ve spolupráci s proděkanem Karlem Hronem z Univerzity Palackého učit paradoxně alespoň na střední škole.

autor: bam
Spustit audio