Uničovští strážníci budou dohlížet na pořádek i v obcích v okolí města

14. únor 2020

Na vlastní nemají, budou si je proto pronajímat. Starostové několika obcí z okolí Uničova uzavřeli smlouvu s vedením radnice, podle které si vesnice budou od města půjčovat strážníky městské policie. Ve vsích budou kontrolovat rychlost aut a taky dohlížet na dodržování vyhlášek.

S velitelem uničovské městské policie Jiřím Hübnerem vcházíme do služebny. „Z obálky vytahuji veřejnoprávní smlouvy, které máme schváleny Krajským úřadem Olomouckého kraje k činnosti městské policie v obcích mikroregionu,“ popisuje velitel.

Dlouhá Loučka, Medlov, Nová Hradečná, Paseka, šumvald, Troubelice a újezd. Právě v těchto obcích budou uničovští strážníci dohlížet na dodržování pořádku. Vesnicím se finančně vlastní strážníci nevyplatí. „Pro tak malou obec je v rozpočtu finančně velice nákladné. Nejenom co se týče toho vybavení, tak školení zaměstnanců apod.,“ potvrzuje nezávislý starosta Troubelic Ondřej Plačko.

Obce podle starosty po takové výpomoci volaly už několik let. V Troubelicích ale i jinde se podle něj potýkají hlavně s nedodržováním maximální rychlosti v obci, ale také třeba s autovraky. „Bydlím na začátku Medlova kousek od benzinové stanice u pumpy, tam je hned mostek a esíčko, tam už je padesátka, ale i kamiony tam už jezdí stovkou,“ tvrdí jeden z místních, Martin Smrček. V Nové Hradečné by zase uvítali pomoc s odchytem toulavých psů. „Myslím si, že problém s toulavými psy má každá obec. Lidé, kteří psa odchytnou musí být vyškolení, neůmže to dělat každý,“ pokračuje starosta Tomáš Müller zvolený za starosty a nezávislé.

Za jednu hodinu služby uničovské policie zaplatí obce 800 korun. „Náklady na služebnost nejsou plánovaným zdrojem příjmu města Uničov, ale jsou pokrytím nákladů spojených s tou službou. Vypočítali jsme si, že služebnost jedné hodiny v rámci jednoho týdne v dané obci by byla zpoplatněna částkou osm set korun,“ doplňuje starosta Uničova Radek Vincour z ODS.

Jak často a kdy budou strážníci do vesnic jezdit, bude záležet na jejich vytíženosti a požadavcích vesnic.

autor: bas
Spustit audio