Uprchlická krize zaměstnává na Jesenicku stovky lidí. Vyrábějí obytné kontejnery

1. březen 2016
V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky

Extrémní množství zakázek mají firmy na Jesenicku, které vyrábějí obytné kontejnery. Obě je vyváží do zemí, kde čelí přílivu uprchlíků.

Například závod v Supíkovicích už vyvezl do Německa 5 000 modulů. Za poslední rok tu přijali asi 100 lidí. A protože mezi místními jich dost nenašli, posilu nabrali i z nedalekého Polska.

„Nejčastěji z modulů se staví dva druhy budov. První typ budov je klasický bytový dům s plnohodnotnými byty a druhým typem budov jsou ubytovny hotelového typu, ve kterých se nachází na každém patře pokoje, společné sprchy, záchody, kuchyňky, sušárny a prádelny,“ říká marketingový ředitel společnosti Jan Petr.

Filip Galis pracuje ve firmě už deset let a vystřídal zde řadu profesí. Skončil u výroby podlah a podle jeho slov výrazně přibylo práce za poslední rok a půl. Dokonce se zavedl i třísměnný provoz.

„Mám rád tuto práci. Jsem tady dobře finančně ohodnocený, “ říká o závodu polský zaměstnanec David Chwastyk z Glucholaz.

Výroba sestav pro uprchlíky představuje zhruba sedmdesát procent veškeré produkce závodu v Supíkovicích. Některé zakázky musí dokonce společnost odmítat.

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky

„Došlo k poptávkovému šoku, protože v danou chvíli začala německá města a zemské vlády soudit, kdo dříve bude mít kapacitu výrobců, aby vůbec mohl uprchlíky ubytovat do zimy,“ dodal Jan Petr.

Poptávka po obytných modulech zdaleka nekončí, a tak by v továrně potřebovali nabrat ještě osmdesát lidí.

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky
Autoři:Andrea Švubová, Pavlína Robenková