Určitou roli hrála zvědavost, říká o misích v arabském světě traumatolog Jaromír Freiwald

Lékaři z týmu Medevac v Ammánu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lékaři z týmu Medevac v Ammánu

Do Jordánska a Iráku vycestoval MUDr. Jaromír Freiwald společně s kolegy z olomoucké Fakultní nemocnice v rámci zdravotně humanitárního programu České republiky Medevac. Příští rok ho čeká už šestá mise.

„Nevěděli jsme, co čeho jdeme,“ vzpomíná na začátky. Starali se hlavně o Syřany, kteří byli bez dokladů, bez peněz, bez prostředků. „Pokud by jim pomoc neposkytla nějaká humanitární organizace, tak by ji neposkytl nikdo,“ konstatuje olomoucký lékař.

Na prvních pobytech řešili především stavy po válečných poraněních „Ti lidé byli v rámci akutního zranění na syrském území nějak ošetřeni v polních nemocnicích, ne vždy to ale dopadlo dobře,“ říká Jaromír Freiwald. Společně s dalšími lékaři a terapeuty z olomoucké Fakultní nemocnice se snažili výsledek zlepšit. „Nejčastěji šlo o špatně zhojené zlomeniny, paklouby, infikované zlomeniny, šlachová poranění a podobně,“ vyjmenovává.

Program Medevac je mírová mise, zaměřená jen na civilisty. Pacienti jsou pokorní, nicméně nejsou zvyklí stonat v nemocnici, ale v kruhu rodiny. „Po operaci pohybového aparátu je nutná fyzioterapie, a oni, přestože měli zaplacený pobyt na dva týdny, třetí den z nemocnice odcházeli,“ říká MUDr. Freiwald. A dodává, že zkušenost mu potvrdila, že pokud chceme někomu pomoct, tak určitě není řešení poslat do jeho země peníze. „Pokud chcete, aby byly efektivně investovány, musíte u toho být a hlídat, za co se utratí. A to i v případě lékařské péče,“ uzavírá lékař.