Úsov nabízí víc než jen zámek s loveckými trofejemi. Dochovala se tu i židovská čtvrť se synagogou

27. květen 2018

Městečko Úsov láká na prohlídky středověkého opevnění hradu i na lovecké sbírky v barokním zámku. Vzácně se tu ale dochovala také židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem.

Synagoga byla dostavěna v roce 1784. Dnes je zrestaurovaná a sídlí v ní muzeum provozované spolkem Respekt a tolerance. Na stěnách vidíme dochované nápisy s modlitbami a původní výmalbu. Můžeme tu vidět také svitek tóry z 19. století ručně psané na pergamenu. Prostor je doplněn panely, které přibližují židovské dějiny, a vitrínami s obřadními předměty.

Židovský hřbitov tu byl založen někdy před polovinou 17. století. Je zaplněn stélami, místy docela hustě, typickými pro staré židovské hřbitovy. Náš průvodce, předseda spolku Respekt a tolerance Luděk Štipl, nás seznamuje s některými symboly a nápisy na hrobech. Dozvídáme se o slavných osobnostech, které odsud pocházejí.

Poslechněte si vyprávění o klidných, dramatických i tragických dobách života v úsovské židovské čtvrti.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.