Utečence z kultury hledejte v přírodě. Může to být sněženka, talovín i bledule
Utečence z kultury hledejte v přírodě. Může to být sněženka, talovín i bledule
Na zahrádkách i v lesích začínají rozkvétat první jarní květiny. Talovín zimní kvete jako první a svou žlutou barvou oznamuje konec zimy. Potom teprve přijdou na řadu sněženky a bledule. Méně známé jsou dymnivky, hlaváček jarní, oko potěší i krokusy nebo horské devětsily.
„Talovín zimní rozkvétá jako první i na mé zahrádce. Ale není to naše původní rostlina. Pochází z jižní Evropy. U nás je ale velmi oblíbená a častá. Letos mi talovín kvetl už začátkem února. Tyto žluté květy můžete potkat i v přírodě. Většinou to bývají utečenci z kultury, jak říkáme odborně rostlinám, které se přesunuly ze zahrad do přírody.
Sněženky jsou utečenci
U sněženek je podle botaničky Naďi Gutzerové téměř nemožné rozlišit původní lokality s původními sněženkami, a pak místa, kde jsou utečenci z kultury.
„Ve východní části našeho kraje to mohou být lokality původní. Najdeme je spíše na Moravě. Ty ostatní jsou antropogenního původu, to znamená, že se dostaly za lidská sídla tak, že tam někdo jednoduše vyvezl nepořádek z vlastní zahrádky,“ vysvětluje botanička.
Jedinečná podívaná
Díky jarnímu aspektu můžeme v přírodě obdivovat lány kvetoucích bledulí a dalších rostlin, které dostanou šanci rozkvést. Stromy ještě nemají listy, proto mají drobné rostliny možnost rozkvést a užívat si dostatek slunečních paprsků.
„Jarní byliny stihnou poměrně brzy zjara odkvést a odplodit. Potřebné látky ukládají do cibulí nebo oddenků, pak jejich nadzemní zelené části zaschnou, a nejsou většinu roku vidět. Ani si neuvědomujeme, že po nich šlapeme. Jejich krásu oceníme právě brzy zjara,“ vysvětluje Naďa Gutzerová.
V chrudimských parcích se před třemi lety objevily budky pro ptáky. Kterým ptákům se tam zalíbilo? Poslechněte si v reportáži.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka