Úterní Noční Linka: Jakým způsobem zachycujete a uchováváte vzpomínky?

30. květen 2023

Fotíte? Zapisujete? Tvoříte kroniku rodiny? Možná vzpomínky malujete, nebo uchováváte vzpomínkové předměty? Kam nejdál sahají vaše vzpomínky a co pro vás znamenají?

Na téma vzpomínky existuje řada krásných citátů. Nabízím alespoň tři. „Vzpomínky jsou jediný ráj, z něhož nemůžeme být vypuzeni,“ napsal Jean Paul německý spisovatel. Nebo: „Vzpomínky jsou velmi důležité, protože to je někdy to jediné, co máme,“ David Copperfield americký kouzelník. A ještě irský dramatik George Bernard Shaw s typickou ironií: „K radostnému stáří patří vzpomínky na ženy, se kterými jsme se neoženili.“

Vzpomínání patří k životu. Možná i vy rádi vyprávíte své vzpomínky vnoučatům, která žijí úplně jiné životy a při tom zjišťujete, že se zájmem poslouchají i jejich rodiče. A možná jste často sami se svými vzpomínkami a vybavujete si prostřednictvím fotografií, předmětů, písní, nebo psaním rodinné kroniky, co všechno jste ve svém životě prožili. Zachycení a uchovávání vzpomínek je určitě velice důležité. Třeba i proto, jak překotná je dnešní doba a jak strašně rychle se vše mění.

Jakým způsobem vzpomínky uchováváte vy a co pro vás znamenají?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?