Úterní Noční linka: Které nářečí je vám blízké?

27. listopad 2018

Narodili jste se v regionu, kde je dodnes živé místní nářečí? Dokážete tím nářečím plynule hovořit? Mají podle vás nářečí budoucnost v povědomí dalších generací? Které nářečí je blízké právě vám?

Přestože je Česká republika malým státem, mluví se zde řadou různých nářečí. Jedna věta se dá říci hned několika způsoby, a dokonce se může stát, že Čech Čechovi vůbec nemusí rozumět. A zvláště území Moravy je značně nářečně rozrůzněné.

Nářeční rozdíly se sice bohužel čím dál víc stírají, ale přesto stále regionální různost v češtině zůstává a je tomu tak na celém území Česka. Svou mluvou jsme všichni svázáni s krajem, odkud pocházíme. Dává nám pocit, že někde máme své kořeny, i když se třeba během života několikrát stěhujeme. Byla by škoda se té rozmanitosti vzdát. Pojďme si tedy o nářečích která jsou blízká právě vám, popovídat.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...