Úterní Noční linka: Přichází moudrost se stářím?

5. říjen 2021

Myslíte si, že s přibývajícím věkem se člověk automaticky stává moudřejším? Co si vlastně pod pojmem "moudrost" představujete?

Všichni už od dětství víme, že když někdo v pohádce potřebuje radu, zajde za moudrým starcem nebo rozumnou stařenkou. Je to samozřejmě logické. Ti z nás, kteří zde žijí nejdéle, mají nejvíce zkušeností s okolním světem, poznali mnohem více životních situací než ostatní a máloco je dokáže překvapit.

Určitě i z minulosti a historie vyplývá názor, že stáří implikuje zkušenost, rozvážnost a moudrost, zatímco mládí je spjato s lehkovážností a nevědomostí. Díky tomu bylo vždy žádoucí a vhodné, aby mladí poslouchali starší, aby měli obecně stáří v úctě. Říkalo se: Starší má téměř vždy pravdu! Dnes ale hrají roli důležité aspekty, jako je vývoj a změna. Svět se nikdy neměnil tak rychle, jako v současné době. Což vede ke zvýraznění rozdílů mezi generacemi, starší se přeci jen hůře učí novým věcem, než mladí.

Co ale definuje onu lidskou moudrost, kterou obecně přisuzujeme právě stáří? Je utváření lidské moudrosti dílem náhody, nebo spíše samozřejmým výsledkem lidského vývoje, nebo k moudrosti dospíváme v průběhu života úplně jinak a ne vždy?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.