Už se nestydím za to, že mi manžel napíše roli, říká herečka Jana Bernášková

Natáčení seriálu Vyprávěj pro ni bylo osudové: „Seznámila jsem se tam se svým budoucím manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem.“ Zčásti jde o příběh jeho rodiny a přátel.

Jana Bernášková pochází z Krnova, herectví vystudovala v Ostravě. „Chodila jsem do dramaťáku, sama jsem se připravila na zkoušky na ostravskou konzervatoř,“ vzpomíná na své začátky. Byly úspěšné, záhy začala dostávat nabídky z divadel a zakotvila v Národním divadle moravskoslezském.

Jejím snem byla Praha. Šla si za ním, třeba přes profese jako servírka nebo prodavačka. Trpělivě čekala. A jak už to tak bývá, nabídek se po nějakém čase sešlo několik. Divadelní z Vinohrad, televizní ze seriálu Ulice, kde hrála kadeřnici Bety. Pak už následovaly Kriminálka Anděl, Cukrárna, Život je ples, Horákovi, Mazalové, Vyprávěj anebo Kadeřnictví.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.