Úzkost je pohotovostní poplachový systém uložený v našem mozku, který nás má chránit, říká MUDr. Michal Kryl
Strach je důležitá emoce, která nám pomáhá přežít. U řady lidí se ale překlopí do podoby nemoci, kdy cítí příliš silnou úzkost, neadekvátní situaci, opakující se víckrát než je zdrávo. „A to už se musí řešit psychoterapeuticky nebo medicínsky,“ zdůrazňuje Michal Kryl.
Úzkostné poruchy většinou pramení z dětství. „Do tří let věku mluvíme o tzv. bezpečné vztahové důvěře mezi dítětem a rodiči. Pokud není a dítě nezíská jistotu, že svět je bezpečný, zadělává si na úzkostnou poruchu do budoucnosti,“ vysvětluje primář Psychoterapeutického oddělení Psychiatrické léčebny ve Šternberku.
Dalšími varovnými příznaky jsou např. obtížné dýchání, svíravý pocit v hrdle, bušení srdce, nevolnost, mravenčení v končetinách apod.
„K nám na oddělení chodí pacienti už po ambulantní léčbě,“ říká MUDr. Kryl. Jakmile získají pocit bezpečí, otevřou svá bolavá témata a pracují na nich 8 týdnů. „Po odchodu z léčebny je určitě dobré pokračovat v individuální psychoterapeutické péči, aby podpořili obtížnou fázi přechodu do běžného života“ dodává šternberský pychoterapeut.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.
Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu


15 případů Sherlocka Holmese II.
15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.