V Bělotíně přibudou další sociální byty. Vedení obce tak využije další brownfield

19. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Budoucí sociální byty na půdě bývalé bělotínské mlékárny

Do stavby dalších sociálních bytů se pustili dělníci v centru Bělotína na Přerovsku. Určené jsou rodinám s nižšími příjmy nebo seniorům, kteří se chtějí přestěhovat do menšího. V obci, ve které žije jen zhruba 1800 lidí, se jedná o tradiční investici. Za 30 let samospráva nechala postavit už 115 bytů.

Stavba nových bytů na půdě bývalé mlékárny v Bělotíně

Důchodkyně Božena Kozáková žije v dvoupokojovém nájemním bytě v Bělotíně už druhým rokem. Přestěhovala se sem z nedalekých Hranic. „Jsem spokojená, mám tady blízko děti. Líbí se mi tu. Je to menší, takové útulné,“ pochvaluje si paní Božena.

Bělotín má v současnosti obsazenou drtivou většinu ze svých obecních bytů. Teď se rozhodl vybudovat ještě další. A to půdní vestavby z objektu bývalé mlékárny. „Udělali jsme tady z toho postupně deset bytů a teď přistavujeme tři půdní. Tím bude komplex uzavřený a plně obyvatelný. Každý byt bude mít zvláštní vchod. Byty jsou dispozičně prakticky stejné,“ ukazuje nezávislý starosta Eduard Kavala.

Dělníci právě vyzdívají příčky mezi budoucími pokoji. „Je to úplně nové. V podstatě tady není starého nic. Jen to, že to stojí na původním zdivu dole,“ popisuje starosta.

Stavba nových bytů na půdě bývalé mlékárny v Bělotíně

Bělotín byty v obci začal budovat už po listopadové revoluci. V současnosti jich má 115. Přestavuje je z nevyužívaných obecních objektů. „Neroztahujeme se na žádnou zelenou louku. Řekněme, že jsou to takové nebytovo-bytové brownfieldy. Některé sloužily k bydlení, jiné ne. Dnes se ukazuje, že splátky obrovského úvěru, který máme na kanalizaci, nám pokrývá nájemné,“ dodal Kavala.

Nájemníci by se do nově vybudovaných bytů měli přestěhovat už v létě.

autor: kra
Spustit audio