V Brandýské katovně si můžete vyzkoušet některé ze zdejších mučicích nástrojů
Brandýs nad Labem ve středních Čechách se může chlubit nejen zámkem, kam s oblibou jezdíval římský císař Rudolf II., ale také místní katovnou. Rudolf II. Brandýs nad Labem už v roce 1581 povýšil na královské komorní město a díky tomu Brandýs disponoval i hrdelním právem - tedy pravomocí vyslýchat a soudit lidi podezřelé z trestných činů, vynášet nad nimi rozsudky a také vykonávat popravy.
Zdejší kati vykonávali své řemeslo až do roku 1765, kdy Marie Terezie odňala městu popravčí právo. Výslech na mučidlech patřil k běžné soudní praxi až do roku 1776. Dnes je brandýská katovna jedním z mála zachovalých katovských obydlí, které je přístupné veřejnosti.
Katovna byla vždy obávaným místem, proto i ta brandýská stála ve své době na okraji města. Kat se mimo jiné většinou zabýval i pohodnictvím – tedy odstraňováním uhynulých zvířat. Někdy také pomáhal lidem, kteří ho využívali pro jeho anatomické znalosti. Kati uměli léčit a napravovat zlomeniny.
Katovnu v 60. letech 20. století převzalo do své správy Oblastní muzeum Praha-východ v havarijním stavu, kdy se už jednalo dokonce o zboření tohoto cenného objektu. Díky intenzivní péči se ale dům podařilo nakonec zachránit.
V bývalém sklepě domu je dnes expozice, která představuje historii trestního práva měst. Vystaveny jsou například popisy postupu při mučení a věznění, které ustanovila Marie Terezie. K vidění jsou i faksimile dobových dokumentů výslechů i seznam nejčastěji vyšetřovaných trestních činů. Součástí expozice jsou i grafiky, které názorně ukazují výslechy i způsoby poprav. Zajímavé jsou také dokumenty s dobovými soudními případy, které se udály v Brandýse nad Labem a okolí.
Ve druhé části expozice je „mučírna“, vybavená předměty používanými k zajištění vězňů a při tzv. útrpných výsleších neboli tortuře. Prohlédnout si tu můžete housle nebo kládu, ve které byli upoutáni vězni. Ve vitrínách je také k vidění katův meč, palečníky, potupné masky a mnohé další mučicí nástroje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů
-
Nasimulovali levitující bahno na Marsu. ‚Vakuovou komoru už po nás nikdy nevyčistí,‘ říká vulkanolog
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila