V centru Olomouce končí problémová soukromá ubytovna. Zástupci města pomáhají lidem s hledáním náhradního ubytování

10. srpen 2023 11:00

Problémovou ubytovnu v centru Olomouce v ulici Riegrova uzavře majitel na konci srpna. Několik let si místní stěžovali na hluk, drobné potyčky i znečišťování okolních domů.

„Oni to tady chtějí uzavřít a ty lidi s dětmi nechat na ulici. Proč tady město něco nezařídí nám obyvatelům, kteří tady žijeme celý život,“ zajímá se paní Nataša Gáborová, která zatím pravděpodobně půjde k synovi do Brna. Podle ní se ale město dostatečně nestará o klienty ubytovny. „Aktuálně z těch 135 lidí, kteří tam bydleli, se nám podařilo ubytovat už asi 35 osob,“ přibližuje vedoucí sociálního odboru magistrátu Michal Majer.

Dalších padesát si hledá ubytování samo nebo s pomocí sociálních pracovníků. „Hodně těch rodin je mimo Olomouc a zbývá nám tam zhruba 50 ubytovaných, se kterými kontakt navazujeme obtížně, nebo jsou to rodiny s 6 a více dětmi, pro které je nalezení nějakého bydlení velmi komplikované,“ pokračuje Majer, podle kterého oslovují sociální pracovníci nejen ubytovny v Olomouci a blízkém okolí.

„Vzhledem k tomu, že z těch zbývajících ubytovaných osob jich zhruba 30 pochází z Brna, tak intenzivně spolupracujeme s brněnskými kolegy ať už ze sociálního odboru nebo s dalšími organizacemi, které se zabývají prací s lidmi ze sociálně vyloučených lokalit z Brna,“ uzavřel Majer.

Mezi ubytovanými jsou i rodiny s osmi a více dětmi. „Opravdu se snažíme, aby se vazba nezpřetrhala, aby děti mohly tady dál chodit do školy. Už dva týdny po zveřejnění té informace je téměř polovina lidí pryč, nebo má rozjednané řešení. To signalizuje, že se to podaří zvládnout,“ upozorňuje náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská z koalice ProOlomouc a Piráti.

Pro krizové případy má město připravené evakuační středisko. „Máme několik úrovní řešení, ale pokud nebudeme muset přistoupit k tomu, abychom aktivovali evakuační středisko, budeme rádi,“ doplňuje Dobrozemská.

Dočasné bydlení v soukromé ubytovně v Riegrově ulici v Olomouci bylo tzv. hotelového typu a podle olomouckého magistrátu tak klientům nikdo nemá povinnost zajistit náhradní bydlení.

autor: bam
Spustit audio