V Červené věži v Litomyšli oživují historii. Je v ní Muzeum restaurování a historických technologií
V Litomyšli v Pardubickém kraji je možné navštívit nezvyklé muzeum. Jmenuje se Muzeum restaurování a historických technologií při fakultě restaurování univerzity Pardubice. Sídlí v takzvané Červené věži z konce 15. století a podívat se do něj můžete po domluvě i v zimě. Anebo jindy za lepšího počasí, kdy můžete vystoupat i na vrchol věže a pokochat se výhledem na celou Litomyšl.
Všechno začalo v roce 1993, kdy skupina restaurátorů a nakladatel Ladislav Horáček založili v Litomyšli školu restaurování. Součástí areálu, který měli pronajatý, je i Červená věž, která je součástí původního městského opevnění z konce 15. století. V té době to byla ruina, na jejíž opravu se ale postupně podařilo získat finanční prostředky.
Podle projektu architekta Mikuláše Hulce pak byla obranná věž zrevitalizována a v roce 1998 v ní vznikl výstavní prostor a tedy Muzeum restaurování a historických technologií. To dnes představuje základní restaurátorské oblasti, a tak jsou v něm k vidění hřebíky, skoby, vzorky omítek, staré cihly, fragmenty starých nástěnných maleb a podobně.
Historik umění Jiří Kaše nám představil jeden z ještě nezařazených exponátů - těžkou masku. Sice vypadá jako antická, ale není. Jde o novobarokní maskaron, který pochází z jednoho zbořeného domu na Královských Vinohradech v Praze a který se muzeu podařilo získat.
K dalším zatím nezařazeným exponátům patří věci na psaní, které spadají pod sbírky knižní kultury. Stojan s kalamářem, tiskařská litera, datumovka či pera. Jsou zde proto, že na fakultě funguje i obor restaurátorství papíru a knižní vazby.
Jak už bylo řečeno, muzeum sídlí v Litomyšli v historické Červené věži, která svůj název získala podle červeného zbarvení opuky. Muzeum je možné navštívit od května do září, kdy v něm bývá k vidění i výstava, která se týká restaurování. A kromě toho je možné také vystoupat na ochoz věže, odkud je velmi krásný pohled na celou Litomyšl. Pokud byste o návštěvu muzea měli zájem v jinou, než běžnou otevírací dobu, můžete se telefonicky domluvit přímo na fakultě restaurování v Litomyšli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka