V Držovicích lidé trénují s vlastní vahou

Workout park v Držovicích

Vlastní váhu bez použití posilovacích strojů využijí k tréningu lidé v držovickém work out parku. Obec nedaleko Prostějova ho slavnostně otevřela včera. Bradla, hrazdy a lavice jsou zdarma přístupné komukoliv, kdo jde okolo.

Tomáš Hrdlička předvádí klik s výskokem do vzporu na vyvýšenou podložku. Vše co k tomu potřebuje je lavice. A ta je jednou ze součástí nového work-out parku v Držovicích.

„Máme tady žebřiny, tři hrazdy v různých výškách, na kterých se dá vyvádět spousta věcí. Pak tu máme lavičky, můžeme vyskakovat, vycházet je, dělat dřepy na jedné noze. Můžete si ublížit, ale to riziko je oproti posilovně výrazně snížené, protože v posilovně si můžete ublížit hlavně tím, že špatně zvednete nepřiměřenou váhu. Tady cvičíte se svojí vahou,“ popisuje Tomáš Hrdlička, který se cvičení s vlastní vahou věnuje už delší dobu a jak sám říká, cvičencům v Držovicích vždycky rád poradí.

Cvičení si pochvaluje také sedmnáctiletý Tomáš Kovařík: „Cvičím teď hodně horní část těla, dělám shyby a kliky. Je to lepší, cvičit venku.“ Jeho otec Bedřich Kovařík starší syna v těchto aktivitách podporuje, přestože sám by si tu zacvičil jen po setmění: „Spoustu času trávil doma bezcílně u počítače a teďka dělá i něco pro sebe. Začínají se mu formovat svaly. U takového sedmnáctiletého kluka je to věc velice důležitá.“

Držovičtí zastupitelé si před časem pozvali mladé obyvatele obce a jednoduše se jich zeptali, co by si přáli. Pak už jen zařídili montáž jednotlivých prvků. Celkem za celý park daly Držovice zhruba 150 000 korun.

Starostka obce Blanka Kolečkářová z hnutí Starostové a nezávislí k provedení parku říká: „Je to teda betelně udělané z nerezových materiálů a zabezpečené proti krádežím a vandalizmu.“ Cvičební pomůcky využívají nejen děti a mládež: „Byli jsme překvapeni, že po soumraku tu trénují třeba i dospělí muži, kteří si jdou zaběhat,“ dodává starostka.