V Hranicích podporují elektromobilitu. Na všech linkách MHD jezdí elektrobusy, jízdné je zdarma

19. září 2023 09:53

Vedení Hranic podporuje elektromobilitu. Benzínové a naftové vozy za ekologické mění nejen radnice, ale postupně je nakupuje i většina příspěvkových organizací města. Osvědčily se i elektrobusy, které jezdí na všech linkách městské hromadné dopravy. Lidé v nich navíc díky podpoře radnice cestují zadarmo.

„Teď jsem na 84 procentech. Tento piktogram znamená, že dobíjím a tady na této tabulce je vidět, v jakých ampérech se to dobíjí,“ ukazuje na palubní desce řidič Richard Ticháček. Za volantem autobusu v Hranicích jezdí už více než tři roky. Cestující u něj žádné jízdenky nepotřebují. V Hranicích totiž jezdí zadarmo. „Já vždycky říkám, že se tady platí úsměvem,“ říká spokojeně.

Podle posledních průzkumů autobusy denně v Hranicích využívá na tři a půl tisíce lidí. Je to zhruba o 70 procent více než před jejich elektrifikací. Naftové motory původních autobusů představovaly pro město vysokou ekologickou zátěž. Ročně produkovaly až 200 tisíc tun škodlivého oxidu uhličitého.

Elektrobusy v Hranicích

„Já jsem přesvědčen, že zcela určitě to byl krok správným směrem. Nejenom, že tady nevznikají škodliviny ze spalovacích motorů, ale samozřejmě je tato doprava i tichá, což je ten druhý efekt,“ vysvětluje starosta Daniel Vitonský z hnutí ANO.

Provoz elektrobusů je i po zdražení energií stále výhodnější než u naftových vozů. Říká to za provozovatele Jakub Vyvial ředitel divize osobní dopravy ČSAD ve Frýdku Místku. Elektrobusy by rád rozšířil i do dalších měst na Moravě. Naráží ale na nedostatek vhodných míst pro jejich dobíjení.

Nejenom, že tady nevznikají škodliviny ze spalovacích motorů, ale samozřejmě je tato doprava i tichá.
Daniel Vitonský, starosta Hranic

„Nenajdeme lokalitu, kde bychom mohli dané množství autobusu pravidelně nabíjet velkým odběrem. Distributor sítě nám vytipuje lokace, kde a kolik autobusů jsme ještě schopni vybavit, postavit, doplnit trafostanicemi a dát na nabíjecí stanice. Jsme tedy spíš limitováni infrastrukturou, než obecným rozvojem, který by si elektromobilita minimálně ve veřejné dopravě zasloužila,“ zmiňuje Vyvial.

Možným řešením by podle něj do budoucna mohlo být dobíjení elektrobusů pomocí obnovitelné energie ze solárních panelů.

Co na veřejnou dopravu pomocí elektrobusů říkají místní? Poslechněte si v kompletní reportáži výše.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio