V Hranicích vztyčili nový sloup s hnízdem pro čápy bílé. Nahradili tak zdemolovaný komín

18. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Usazování sloupu s hnízdem

Nedaleko centra Hranic stojí nový železobetonový sloup. Čeká na čápy, kteří už více než půl století každé jaro přilétají, aby vyvedli mladé. Jenže jejich domov, historický komín byl už ve špatném stavu a ohrožoval okolí. Dělníci ho proto museli zdemolovat. Stavbu nové konstrukce zaplatilo vedení radnice, o čapí rodinku rozhodně nechtělo přijít.

Konstrukce nového hnízda pro čápy bíle v Hranicích

Jan Šindler, vedoucí dělníků uvazuje kolem těžkého sloupu lana, která zavěšuje na hák jeřábu. „Dáme ho do připravené patky, vylije se to betonem, vyklínuje, dá do roviny a je to hotové,“ popisuje Šindler.

Ještě než ale jeřáb zvedne celou konstrukci do vzduchu je potřeba na ni přišroubovat nové hnízdo. Vyrobil ho Miroslav Dvorský z Českého svazu ochránců přírody. „Podložka je ocelová, vypletená proutím, vystlaná slámou a senem, aby to hnízdo imitovalo přirozené hnízdo čápa bílého a ten čáp tam mohl v příštím roce zahnízdit. Udělali jsme to, jak nejlépe to umíme,“ říká Dvorský.

Nasazování hnízda na sloup

Ukotvení konstrukce s čapím hnízdem se zájmem pozoruje i pan David, který bydlí hned ve vedlejším domě. „Sledovali jsme to hlavně díky dětem, sledovali jsme právě ty mladé, jak létali ze střechy na střechu a učili se létat. Takže doufáme, že si tady čápi najdou své místečko,“ řekl David.

Marie Hynštová a její soused Jiří Vaňhara hned poznali, že sloup je podstatně menší než býval původní komín. „Těžko říct, jestli to bude stačit. Bylo to vysokánské,“ srovnávají obyvatelé.

Nasazování hnízda na sloup

To by ale podle Miroslava Dvorského nemělo vadit. „Je tam rozdíl sedm metrů. Je to samozřejmě nižší, ale myslím si, že když ten čáp přiletí a najde to hnízdo na úplně stejném místě, kde byl zvyklý, nebude to problém,“ dodává Dvorský.

Nasazování hnízda na sloup

Hranická radnice za demolici starého komína a stavbu nové konstrukce zaplatila 400 tisíc korun. „Jsme rádi, že se to takhle podařilo. Je pravda, že jsme dlouho přemýšleli, jak vyřešit situaci s komínem, který byl ve špatném stavu. Nakonec jsme zvolili toto řešení a věříme, že to vyjde a čápi si na jaře v novém hnízdě zaklapou taky,“ říká Petr Bakovský, mluvčí hranické radnice.

autor: kra
Spustit audio

Související