V Jeseníkách sčítají následky větrné kalamity. Lesníci varují turisty před vstupem do lesů

4. listopad 2018

Jeseníky se prohnala další vichřice. Zaměstnala hasiče i energetiky. V následujících dnech s ní budou mít ještě hodně práce lesníci, například z Polesí Domašov, kde vítr poničil stovky stromů. Na pozoru by se měli mít turisté, kteří míří do Lesního baru nad Horni Lipovou.

S hajným Václavem Pavlíčkem jsme dorazili nad Lesní bar, oblíbený cíl turistů. Jsme v místě, kde popadaly vlivem větru stovky stromů. Silný vítr fouká i teď, takže se dá očekávat, že na zemi skončí další. „Je to bořivý, prudký vítr a stojíme tady v té lokalitě akorát na hraně, aby na nás ještě něco spadlo. Podíváme se na ty pahýly, na ty kolmé zlomy ve výši 5 až 10 nebo 12 metrů, koruny všechny popadaly,“ popisuje hajný.

Poničené stromy jsou ale na různých místech, a i proto bude pro lesníky poměrně náročné všechny zpracovat. Vedoucí zdejšího polesí Jan Ťulpík nás vyhání, protože stromy se opravdu hodně naklánějí.

Větrnou kalamitu řešili právě tady v okolí Lesního baru už před rokem. Tehdy ale vítr nenapáchal tak velké škody jako letos. „To, co nestihl udělat v loňském roce, na tom samém místě letos dokončil, svoji zkázu,“ komentuje Ťulpík.

Hrozí pád poničených stromů

S oběma lesníky právě míjíme rozcestník, u kterého se zastavili turisté. Trojice kamarádek z Jeseníku se rozhodla vzít si volno a vyrazit na výlet. A jak samy přiznaly, silný nárazový vítr je vůbec neodradil.

Vichr v Jeseníkách poničil stovky stromů

Lesníci ale turistům pohyb v lese nedoporučují. „V žádném případě, pokud bude takto foukat. Žádná turistika, nejenom na Lesní bar, žádné aktivity v lese nedoporučujeme. Lidé mohou sledovat aktuální informace na webu,“ říká Jan Ťulpík.

V tuto chvíli tu nevidíme ani žádnou techniku, která by odklízela popadané stromy, protože ani pro lesní dělníky tu není podle vedoucího polesí bezpečno. „Až se vítr utiší, tak se pustíme do zpracování a vyhodnotíme, zmapujeme to přesněji. Problém je to, že některé lokality jsou těžce dostupné a jsou pro lanovkové systémy,“ dodává Ťulpík.

Škody v terénu aktuálně sčítají i státní lesníci. Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové jim to zabere asi týden.

autor: aja
Spustit audio