V Kojetíně otevřeli heliport pro záchranáře

19. prosinec 2011

Kojetín na Přerovsku má nový heliport. Přistávací plochu pro vrtulníky letecké záchranné služby, která slouží pro celý bývalý okres Přerov, vybudoval v sousedství polikliniky na svém pozemku Olomoucký kraj.

Výhodou heliportu je, že zde mohou vrtulníky přistávat i v nočních hodinách. „Tato plocha v Kojetíně kopíruje to, co záchranka potřebuje. Je to v místech, které jsou nejvzdálenější k specializovaným pracovištím, které se nacházejí ve Fakultní nemocnici v Olomouci,“ řekl náměstek hejtmana Michael Fischer.

Záchranná služba nyní používá tři heliporty se čtyřiadvacetihodinovým provozem v Olomouci, v Šumperku a Jeseníku. Menší přistávací plochy, podobné tomu v Kojetíně, hodlá kraj postavit ještě na dalších sedmi místech. "Pacient tak bude rychleji a komfortněji dopraven do cílové nemocnice," doplnil náměstek.

Vybudování plochy v Kojetíně stálo kraj 520.000 korun. Kraj obcím, na jejichž pozemku by měly další heliporty stát, pomůže například s vypracováním studie nebo se stavebním řízením. V Olomouckém kraji by měly být otevřeny v příštím roce další čtyři podobné přistávací plochy, další tři by mohly být hotové v roce 2013.

Jana Zemková

Spustit audio